Sluneční elektrárna je technické zařízení, za jehož pomoci se přemění sluneční záření v elektrickou energii. Známe základní dva druhy tohoto zařízení a to v závislosti na tom, jak ji lze získat (přímo nebo nepřímo):
- Fotovoltaická elektrárna
Jedná se o to zařízení, které často bývá označováno jako sluneční či solární. Metoda, podle níž dostala jméno, se nazývá fotovoltaika a jedná se o typ přímé přeměny slunečního záření na elektřinu – stejnosměrný proud, který je poté postupně přeměněn na střídavý proud a přiveden k našim spotřebičům.
- Solárně-termální
Jedná se o nepřímou přeměnu, která využívá teplo ze slunečních sběračů nebo heliostatů.
- Solární věže
Slouží už spíše pro průmyslovou výrobu elektrické energie, kdy zařízení využívá soustředných kruhů stovek i tisíců jednotlivých plochých zrcadel, které jsou nasměrovány tak, aby jejich odraz vedl do přijímače umístěného uprostřed věže. Vzhledově by se toto zařízení dalo připodobnit k satelitu, který je sestaven z několika obdélníkových panelů.
Fotovoltaika často bývá označována jako elektrických proudem budoucnosti. Na rozdíl od jiných zdrojů, se totiž jedná o obnovitelnou možnost, která je sice zatím za nepříznivého počasí či v noci, pravda, zatím trochu nestabilní, ale již dnes existují druhy elektráren, které umožňují ukládat vyrobenou energii, kterou zrovna nespotřebujeme, do baterií na později nebo ji akumulovat do ohřevu vody.
Pomocí tohoto zařízení si tedy můžete vyrobit vlastní elektrickou energii, čímž ušetříte výdaje za energie. Navíc se jedná o ekologicky šetrnou metodu, jejíž zatím největší nevýhodou je pořizovací cena. I s tímhle ale už lze mnohé vymyslet díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který umožňuje ušetřit až 50 % nákladů za pořízení a instalaci zařízení. I tak je ale třeba počítat s poněkud vyššími částkami této investice pohybujících se v deseti, ba i statisících.