Onemocnění prostaty se léčí mnoha způsoby a kromě medikamentů z lékárny lze využít i sílu přírody v podobě bylinných odvarů nebo tablet čínské medicíny. Neměli bychom však také zapomínat na preventivní opatření a civilizační faktory, která hrají v tomto případě podstatnou roli.
Vliv stresu
V průběhu stresu vzniká v těle obranný mechanismus, který tělesné schránce umožní přežití ve vypjaté životní situaci. Lidské tělo je však konstruováno tak, aby dokázalo čelit stresovým situacím jen občas a v krátké době, říká se tomu také způsob „bojuj nebo utíkej“. Jestliže je však stres chronický, tělo musí sáhnout do svých rezerv, aby odbouralo adrenalin a další toxické látky, které v tomto případě vznikají. Především odčerpává zásoby minerálních látek, zejména vápníku a magnézia, mění hormonální rovnováhu v těle. Dalším problémem je tvorba vápenitých usazenin na nežádoucích místech a jeho narušená distribuce do kloubů, chrupavek, zubů a kostí.
Chronický stres se pochopitelně projeví i na fungování prostaty, dochází zároveň k nedostatečné regeneraci tkání, čemuž výrazně napomáhá i spánkový deficit.
Prevence je nejúčinnější
Preventivní opatření jsou vždy rozhodující pro jakoukoli civilizační chorobu a výjimkou není ani onemocnění prostaty. Ne nadarmo se říká, že s čím kdo zachází, s tím také sejde. Člověk je však tvor v mnoha ohledech nepoučitelný a na traumata prožitá v minulosti často zapomíná.
Lidské tělo je třeba vnímat jako komplexní celek, jestliže na něj budeme pohlížet z rétoriky lékařské specializace, dobereme se pochybných výsledků. Pochody v lidském těle ovlivňuje řada mechanismů, kde jeden působí na druhý, a kde se každé zanedbání krutě vymstí.
Na pozoru by se měli mít především muži, kteří holdují alkoholickým nápojům, a to dokonce i nepravidelně. Alkohol je buněčný jed a k jeho odbourání je třeba řada minerálních látek a dalších výživových prvků. I po sklence piva musí tělo sahat do svých vlastních rezerv, a jestliže tento proces trvá příliš dlouho, musí se to někde projevit.