Ačkoliv není pochyb o tom, že bydlení v rodinném domě je mnohými lidmi preferováno, pravdou je, že není nejlevnější. Navíc dům je náročný na údržbu – neustále je potřeba někde něco opravit, vyřídit a podobně. A to rozhodně není ideální především pro starší lidi.
Je tedy jen pochopitelné, že mnoho lidí bydlí v bytech, především pak v panelových domech. Jistě, prostor je zde poněkud menší, a není zde zahrada, kde bychom mohli strávit teplé dny na čerstvém vzduchu (a ne, balkon opravdu není dostatečnou náhradou), avšak jeho pořízení je podstatně levnější záležitostí, nehledě na to, že s ním je následně mnohem méně starostí.
To vše je pochopitelné, avšak přináší to otázku: pokud si koupíme byt, co se společnými prostorami, jako jsou chodby, schodiště či výtah? Co společná zařízení, jako rozvody tepla či elektřiny? Je jasné, že se na daný problém, který se vynoří, může najít spousta názorů. Dříve byl tento problém řešen tím, že byty byly družstevní – technicky vzato byly daného člověka, avšak legálně patřily (spolu s celým domem) družstvu, přičemž majitelé bytů mohli (a v naprosté většině případů byli) jeho členy.
Dnes však již bytová družstva prakticky zanikla, ačkoliv někde je ještě najdeme. Byty přešly do soukromého vlastnictví jednotlivých obyvatel. Přesto problém společných prostor a zařízení zůstává. Co s tím?
Řešením je společenství vlastníků jednotek Homepartner.cz. Funguje na velmi podobném principu, jako dříve družstvo. Předseda, v naprosté většině případů zvolený všemi obyvateli, přednáší na pravidelných schůzích co je potřeba udělat a opravit a jaké jsou možnosti. Následně se hlasuje o tom, které řešení bude použito.
Jistě, není to perfektní systém, avšak v současnosti je to ten nejlepší, který máme. Dává tak majitelům možnost alespoň částečně rozhodovat o tom, co se v domě, kde bydlí, bude dělat, případně i která firma. Předseda pak výsledky hlasování zaznamená a zařídí se podle nich. A jako v mnoha případech, i zde platí, že vyhrává hlas většiny – i kdyby menšina měla nakonec pravdu.