Ať už šlo o babiččinu bábovku, maminčin kopřivový šampón, tátovu pracovnu nebo obyčejný bílý jelení lůj, který jste jako malí používali, jistě se vám s těmito zážitky vryla do paměti i jejich vůně; sladká, svěží, hořká, květinová… A proto, i když nám dávno mnohé vzpomínky upadly v zapomnění, jakmile v dospělosti ucítíme určitou vůni, odnese nás zpět do dětství k našim zážitkům. Ve vůni se zkrátka skrývá veliká moc, vášeň, touha, klid, vyrovnanost, povzbuzení atd.
Pro všechny tyto (a mnohé další) příležitosti se dnes vyrábí nepřeberné množství vonných přípravků, kterými si můžeme zpříjemnit náš domov. Některé vůně jsou typicky sezónní, například jablkem se skořicí si rádi provoníme domov v zimním období. Při výběru vůní si nejprve zjistěte, co která vůně vyvolává. Některé mohou pomoci při usínání a bolestech hlavy (levandule), jiné vás mohou zbytečně dráždit a narušovat spánek (v podstatě všechny, které mají povzbuzující účinky). Existují i vůně podporující libido, které se ideálně hodí pro intimní chvilky a navození té správné atmosféry s vaším partnerem. Zvažte také, zda chcete provonět jen jednu místnost nebo celý byt a podle toho zvolit druh přípravku. Například, pokud zapálíte v obýváku silnou aromatickou svíčku, vůně se vám poměrně rychle rozšíří po celém bytě, a to může být nežádoucí. Velmi silnou vůni produkují též indické vonné tyčinky. Naproti tomu vonné difuzéry bývají jemnější, méně „zákeřnější“. To samé platí pro různé druhy rozpustných vosků (pro aromalampy) nebo vůně do zásuvek, tzv. elektrické osvěžovače vzduchu. Než si koupíte vlastní vůni, měli by vám v solidním obchodě poskytnout možnost si vůni otestovat, abyste nekupovali zajíce v pytli. Pod některými, zvláště velmi exotickými, názvy vůní si málokdo představí něco konkrétního, natož pod názvy jako Divoká bouře, Spící laň, Probouzející se květ a podobně.
Vůně ale nemusíte jen kupovat. Při troše trpělivosti a vědomostí si můžete domácí vůni vyrobit sami. Nejenže ušetříte, ale jako příznivci bio stylu ze sebe budete mít nanejvýš dobrý pocit. Vyrábět můžete ze sezónních přírodnin sušením (květy, kořeny) nebo lisováním (oleje). Na internetu i v knihkupectví k tomu naleznete potřebné návody.